• تاریخ : ۸ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : خبری

به گفته ملت بلاگ،

در هفته معاملاتی منتهی به ۷ مهرماه تعداد یک‌هزار و ۷۰۱ میلیون ورقه به ارزش ۱۱ هزار و ۳۲۹ میلیارد ریال در مجموع بازارهای فرابورس ایران دادوستد شد که نسبت به هفته پیشین از افزایش ۷۲ درصدی حجم و افت ۷ درصدی ارزش معاملات حکایت داشت.

سهامداران در دو بازار اول و دوم فرابورس نیز به ترتیب ۸۳ و ۱۱۶۴ میلیون سهم به ارزش ۲۷۶ و ۱۳۱۶ میلیارد ریال را معامله کردند که مقایسه این ارقام نسبت به دادوستدهای هفته پیشین نشان می‌دهد، در بازار اول ارزش معاملات و در بازار دوم علاوه بر این مورد حجم معاملات نیز با افزایش روبه‌رو شده است.

بازار شرکت‌های کوچک و متوسط نیز دیگر بازاری بود که افزایش حجم دادوستد سهام ا در هفته‌ای که گذشت تجربه کرد. در این میان بازار سوم هم به مدد پذیره‌نویسی‌های صورت گرفته رشد نماگرهای حجم و ارزش مبادلات را به ثبت رساند. در بازار پایه و ابزارهای نوین مالی اما شاهد کاهش حجم و ارزش معاملات بودیم.

از سوی دیگر رصد ابزارهای مورد معامله در بازار ابزارهای نوین مالی حاکی از آن است تنها اوراق تسهیلات مسکن با رشد معاملات روبه‌رو شده و در مقابل اوراق بدهی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله کاهش حجم و ارزش دادوستدها را تجربه کرده‌اند.

بر این اساس اوراق بدهی به تعداد ۹ میلیون ورقه به ارزش ۸ هزار و ۲۷۰ میلیارد ریال، ETFها به میزان ۵۵ میلیون ورقه به ارزش ۴۳۱ میلیارد ریال و در نهایت اوراق تسهیلات مسکن به تعداد ۴۰۰ هزار ورقه به ارزش ۳۳۵ میلیارد ریال، معاملات هفته قبل را به پایان رساندند.

در همین حال ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل معاملات در بازارهای اول، دوم، پایه، مشتقه و SME به یک‌هزار و ۸۷۷ میلیارد ریال رسید که از این میزان گروه «انبوه‌سازی، املاک و مستغلات» با ارزش معاملاتی به میزان ۱۹۸ میلیارد ریال بیشترین سهم از ارزش کل معاملات را در میان صنایع فرابورسی به خود اختصاص داد. معاملات این گروه ۱۱ درصد از ارزش کل معاملات را در اختیار گرفت.

صنعت «اطلاعات و ارتباطات» نیز با معاملاتی به ارزش ۱۷۵ میلیارد ریال ۹ درصد از ارزش کل معاملات را به خود اختصاص داد و در جایگاه دوم قرار گرفت. پس از آن نیز گروه‌های «حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات»، «فلزات اساسی»، «محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر»، «محصولات کاغذی» و «سرمایه‌گذاری‌ها» در جایگاه سوم تا هفتم ایستادند.

در انتهای هفته قبل در نهایت شاخص کل فرابورس ایران با سبزپوشی معاملات را به پایان رساند تا بازدهی این نماگر بازار از ابتدای سال به حدود ۱۰ درصد برسد.

 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما